• ایران، مشهد
  • 09157091050

وب سایت

وب سایت

وب سایت چیست؟

یک وب سایت مجموعه‌ای از اسناد، اطلاعات و پرونده‌هایی است که از متن، گرافیک، رنگ، لینک و قالب بندی تشکیل شده است.

وب‌سایت مجموعه‌ای از صفحات وب در دسترس عموم و به هم پیوسته است که یک نام دامنه مشترک دارند. وب سایت ها را می‌توان توسط یک فرد، گروه، کسب و کار یا سازمان برای اهداف مختلف ایجاد و نگهداری کرد.

اگرچه گاهی اوقات به آن “صفحه وب” می‌گویند، این تعریف اشتباه است، زیرا یک وب سایت از چندین صفحه وب تشکیل شده است.

تعریف وب سایت

به بیانی، وب، نام مشترک شبکه جهانی است که زیرمجموعه‌ای از اینترنت است و شامل صفحاتی است که می‌توان از طریق مرورگر وب به آنها دسترسی پیدا کرد.

بسیاری از مردم تصور می‌کنند که وب، اینترنت است و از این اصطلاحات به جای یکدیگر استفاده می‌کنند، در حالی که اصطلاح اینترنت در واقع به شبکه جهانی سرورها اطلاق می‌شود که اجازه می‌دهد اطلاعاتی را که در وب وجود دارد به اشتراک بگذارید.

وب‌سایت‌ها معمولا با یک نام که به آن دامنه (Domain) گفته می‌شود فراخوانی می‌شوند و نوشتن آن با .www شروع شده و با “com.” یا “ir.” یا “org.” و پسوندهای دیگری تمام می‌شوند.

www مخفف World Wide Web است و ترجمه فارسی آن “وب جهان‌گستر” می‌باشد. استفاده از www در ابتدای نام دامنه یک توافقی است در بین سازمان‌های ارائه دهنده خدمات وب، به این منظور که تمامی نام‌ها از یک پروتکل تبعیت کنند.

فضای میزبانی وب یا هاست چیست؟

فضای میزبانی وب یا هاست، فضا یا محلی است که داده‌ها، اطلاعات و اجزای کل وب سایت در آن ذخیره می‌شود.

وب‌سایت‌ها بر روی رایانه‌های خاصی به نام سرور میزبانی یا ذخیره می‌شوند. هنگامی که کاربران اینترنت می‌خواهند وب سایت شما را مشاهده کنند، تنها کاری که باید انجام دهند این است که آدرس وب سایت یا دامنه شما را در مرورگر خود تایپ کنند. سپس رایانه آنها به سرور شما متصل می‌شود و صفحات وب شما از طریق مرورگر به آنها تحویل داده می‌شود.

دامنه چیست؟

دامنه، آدرس وبسایت شماست که آن را از بقیه سایت‌های موجود در اینترنت متمایز می‌کند زیرا هر وب‌سایت آدرس دامنه خاص خود را دارد و اغلب به شرح زیر است: www.mydomain.com و آدرس دامنه مورد نظر شما می‌تواند هر نامی که شما می‌خواهید باشد، البته به شرطی که از قبل توسط فرد دیگری آن نام دامنه، ثبت نشده باشد.

انواع وب سایت

وبسایت‌ها انواع مختلف دارند که هر شرکت یا فرد دسته‌بندی‌های مختلفی برای آن ایجاد می‌کند.

با انتخاب هر یک از گزینه‌های زیر می‌توانید به صفحه‌ی زیر مجموعه‌های این بخش از سایت هدایت شوید.